Wyrok NSA z dnia 20 września 2005 r., sygn. FSK 2077/04
Zbiór informacji technicznych objętych umową zawierał cechy wskazujące, iż można je było uznać za informacje typu "know-how". Wskazuje na to bowiem ich niejawny charakter, gdyż nie były one powszechnie znane, ani łatwo dostępne. Informacje te były istotne, a co za tym idzie ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową, a także możliwe do zidentyfikowania, ponieważ opisane zostały w sposób wystarczająco zrozumiały, aby można było sprawdzić czy spełnia kryteria poufności i istotności.
Kwestię braku nośnika informacji praktycznych typu "know-how" należało zatem potraktować wyłącznie w kategoriach procesowych, to znaczy dowodowych, a nie materialnoprawnych.
Powołanie się w skardze kasacyjnej na publikacje w czasopiśmie i sformułowanie na tej podstawie wniosku, iż istotną cechą pakietu informacji praktycznej "know-how" jest posiadanie nośnika tych informacji nie może stanowić podstawy formułowania zarzutu niedostatecznego wyjaśnienia postawy prawnej rozstrzygnięcia przez Sąd. Pogląd ten nie jest bowiem rezultatem wykładni jakiekolwiek przepisu znajdującego zastosowanie w sprawie, na które wskazywał by autor skargi kasacyjnej. Nie ma on więc żadnego normatywnego odniesienia.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej "LBC", spółki z o. o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 marca 2004 r. 1/III SA 1331/02 w sprawie ze skargi "LBC", spółki z o. o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 9 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego zryczałtowanego od należności licencyjnych wypłacanych osobie zagranicznej w 2000 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty