22.12.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2004 r., sygn. FSK 846/04, FSK 845/04

Organy podatkowe winny analizować rzeczywistą treść zawieranych przez podatnika umów cywilnoprawnych. Kaucja, stanowiąca element postanowień umowy nie jest czynnością objętą obowiązkiem podatkowym w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, tak więc podlega dyspozycji art. 33 ust. 1 ustawy o VAT, która nakłada obowiązek odprowadzenia do urzędu skarbowego kwoty podatku w fakturze wymienionej także wówczas, gdy sprzedaż, którą faktura obrazuje, nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo od podatku VAT była zwolniona, Fakt uiszczenia tego podatku do budżety państwa nie uprawnia nabywcy, który fakturę taką otrzymał, do odliczenia podatku w fakturze tej naliczonego.

Wyrokiem z dnia 23 lipca 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku (I SA/Gd 2452/00) oddalił skargę Marka W. na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 13 października 2000 r. utrzymującą w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 30 maja 2000 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 1998 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg postępowania w sprawie i podał, że Inspektor Kontroli Skarbowej odmówił podatnikowi Markowi W. prawa do obniżenia w rozliczeniu za październik 1998 r. podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze nr FB 58/09/98 z 30 września 1998 r., ponieważ - w ocenie Inspektora - faktura ta dokumentuje czynności niepodlegające opodatkowaniu; zgodnie z § 54 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (DzU nr 156, poz. 1024 ze zm.) w przypadku, gdy wystawiono fakturę., o której mowa w art. 33 ust. l tej ustawy, faktura ta nie stanowi podstawy obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku naliczonego.

W uzasadnieniu decyzji Inspektor wskazał, że Spółka w Gdyni zawarła z podatnikiem umowę najmu z 21 maja 1998 r. i aneks do tej umowy z 15 września 1998 r. na najem na 10 lat 100 m2 powierzchni w budynku zlokalizowanym w Gdyni. Z § 5 umowy i aneksu wynika, że podatnik, jako najemca, wniesie przedpłatę w kwocie 30 tyś. USD, przy czym opłata za pierwsze 3 miesiące zostanie rozliczona przy zapłacie czynszu od czwartego miesiąca, zaś pozostała nierozliczona przedpłata w wysokości trzymiesięcznego czynszu pozostanie na koncie wynajmującego do czasu zakończenia umowy najmu z zastrzeżeniem, że może być skompensowana przez wynajmującego z należności z tytułu nieuregulowanych zobowiązań najemcy. Przed rozpoczęciem użytkowania powierzchni - Spółka wystawiła faktury VAT nr:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne