Wyrok NSA z dnia 23 września 2004 r., sygn. FSK 642/04
Artykuł 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ wymaga dokonania podziału przesłanek wznowienia postępowania administracyjnego na takie, które są tożsame z "naruszeniem prawa" /oczywiście prawa procesowego/, i na przesłanki, którym nie da się przypisać tej cechy. Tylko pierwsza z tak wyodrębnionych grup przesłanek jest miarodajna dla działania Naczelnego Sądu Administracyjnego i daje mu możliwość uchylenia decyzji.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (spr.) Sędziowie NSA Włodzimierz Kubiak Artur Mudrecki Protokolant Natalia Prałat po rozpoznaniu w dniu 23 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2003 r. sygn. akt III SA 378/03 w sprawie ze skargi TFL Spółka Akcyjna w Z. na decyzję Ministra Finansów z dnia 2 października 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania 2) zasądza od TFL Spółka Akcyjna w Z. na rzecz Ministra Finansów kwotę 400 zł /czterysta złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 10 września 2003 r. III SA 378/03 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Finansów z dnia 2 października 2001 r. (...), którą utrzymał w mocy zakwestionowaną w odwołaniu TFL S.A. w Z. własną decyzję z dnia 17 lipca 2001 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Izby Skarbowej w Z. z dnia 20 grudnia 2000 r. uchylającą decyzję (...) Urzędu Skarbowego w Z. z dnia 25 września 2000 r. w części dotyczącej zawyżenia w grudniu 1995 r. naliczonego podatku od towarów i usług oraz w części dotyczącej zawyżenia podatku należnego za ten miesiąc oraz określającej prawidłową kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zawyżenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, zaległość podatkową wraz z odsetkami, wysokość zobowiązania podatkowego na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, wraz z odsetkami i ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty