23.09.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 wrzenia 2004 r., sygn. FSK 502/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski Sędziowie NSA Włodzimierz Kubiak Artur Mudrecki (spr.) Protokolant Natalia Prałat po rozpoznaniu w dniu 23 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ewy P. i Bogusława P. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 18 czerwca 2003 r. sygn. akt I SA/Łd 2117/01 w sprawie ze skargi Ewy P. i Bogusława P. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 26 września 2001 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ewy P. i Bogusława P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 120 zł (sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną postanowieniem z dnia 18 czerwca 2003 r. I SA/Łd 2117/01 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi oddalił wniosek Ewy P. i Bogusława P. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Powyższe orzeczenie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego:

Postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2002 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi odrzucił skargę Ewy i Bogusława P. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 26 września 2001 r. (...). W uzasadnieniu postanowienia Sąd podniósł, iż pomimo wezwania do zapłacenia wpisu sądowego doręczonego w dniu 18 marca 2002 r., podatnicy stosownych kwot nie uiścili.

W dniu 2 kwietnia 2003 r. podatnicy wnieśli o przywrócenie terminu do usunięcia braku formalnego skargi w postaci opłacenia wpisu sądowego w terminie. W uzasadnieniu wniosku podali, iż o wezwaniu do uregulowania wpisu oraz o wydaniu postanowienia o odrzuceniu skargi dowiedzieli się przeglądając w dniu 26 marca 2003 r. w siedzibie Sądu akta sprawy. Skarżący stwierdzili, że nie otrzymali wezwań wysłanych przez sekretariat Sądu w dniach 20 listopada 2001 r., 6 grudnia 2001 r. oraz 8 marca 2002 r. Świadczyła o tym adnotacja doręczyciela umieszczona na przesyłkach - "adresata nie zastałem". Powodem nie uiszczenia wpisu sądowego była oczywista omyłka pisarska, polegająca na tym, iż w skardze został nieprawidłowo oznaczony numer mieszkania skarżących. W następstwie omyłki wszelka korespondencja sądowa była wysyłana na adres ul. B. 27 m. 19 zamiast na prawidłowy adres ul. B. 27 m. 13. Oczywista omyłka pisarska była wynikiem niezamierzonego błędu maszynistki przepisującej zredagowaną przez podatników skargę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne