21.09.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 wrzenia 2004 r., sygn. FSK 501/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędziowie NSA Sylwester Marciniak, Juliusz Antosik, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2004r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Krystyny B. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku z dnia 23 lipca 2003 r. sygn. akt I SA/Gd 719/01 w sprawie ze skargi Krystyny B. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 30 marca 2001 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 lipca 2003 r. /I SA/Gd 719/01/ Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił skargę Krystyny B. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 30 marca 2001 r. określającą podatniczce zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r.

W ocenie Sądu zaskarżona decyzja nie narusza przepisu art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ bowiem przepis ten stanowi, iż podstawę obliczenia podatku stanowi ustalony zgodnie z przepisami dochód osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym po odliczeniu m.in. kwoty "rent i innych trwałych ciężarów opartych na tytule prawnym, nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz alimentów, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, w wysokości ustalonej w wyroku "alimentacyjnym". Wobec tego, że brak jest definicji pojęcia "renty" w przepisach podatkowych należy posiłkować się przepisami Kodeksu cywilnego, a w szczególności art. 903 Kc zgodnie z którym, przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku. Wyjaśnił, że o umowie renty może być mowa jedynie wówczas, gdy zobowiązuje ona do świadczeń o charakterze stałym i powtarzających się okresowo. To właśnie wynikająca z istoty renty trwałość jej ciężaru rozstrzygać musi o tym, czy określone świadczenia uczynione pod tytułem darmym są wykonaniem umowy renty, czy też w rzeczywistości są przysporzeniem majątkowym mającym charakter darowizny. Ponadto renta winna spełniać warunek kauzalności. Cel umowy odgrywa również istotną rolę w kontekście terminów płatności. W tak zinterpretowanym art. 26 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, zdaniem Sądu, podatniczka nie miała prawa do odliczenia od podstawy wymiaru podatku udzielonego przed zawarciem umowy, zwanej umową "renty" świadczenia pieniężnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne