Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2004 r., sygn. FSK 395/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina (spr.), Sędziowie NSA Jacek Brolik, Sylwester Marciniak, Protokolant Jolanta Wędołowska, po rozpoznaniu w dniu 9 września 2004 r. na rozprawie w Izbie skargi kasacyjnej "S." SA w B. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego O/Z w Katowicach z dnia 14.04.2003 r., sygn. akt I SA/Ka 1970/02 w sprawie ze skargi "S." SA w B. na decyzję Izby Skarbowej w K. /Ośrodek Zamiejscowy w B./ z dnia 8 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości straty w podatku dochodowym od osób prawnych. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od strony skarżącej na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2003 r. /I SA/Ka 1970/02/ Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach oddalił skargę "S." S.A. w B. na decyzję Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w B. wydaną w trybie art. 233 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej określającą wysokość straty w podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzja Izby Skarbowej nie naruszała prawa. Sąd uznał, że organy podatkowe obu instancji trafnie zaliczyły otrzymane przez Spółkę pieniądze ze sprzedaży bonów towarowych do przychodu Spółki. Podniósł, powołując się na art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./, że otrzymane przez podatnika pieniądze są jego przychodem dopóki nie zajdą w stosunku do nich zastrzeżenia wynikające z powołanych wyżej przepisów. Zauważył, że z chwilą sprzedaży bonów zakładom pracy rozrachunek między stronami tej transakcji został zakończony i rozliczony. Równowartość niewykorzystanych bonów nie podlegała zwrotowi na rzecz ich nabywców. Stwierdził, iż w sprawie nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 cyt. ustaw, bowiem nie ma w ustalonym w sprawie stanie faktycznym mowy o tym by Spółka "S." i nabywające od niej bony towarowe zakłady pracy - umawiały się co do dostaw towarów, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Z chwilą sprzedaży bonów towary zostały pozostawione do odbioru osobom, którym ich nabywcy je przekazali. Oznacza to, że przychód Spółki "S." pochodzi z realizacji kontraktu zawartego przez nią z zakładami pracy, a nie z ich pracownikami. Podkreślił, że pobrane wpłaty na poczet dostaw towarów, które zostaną wykonane w przyszłości to - przedpłaty i zaliczki pobierane przed wykonaniem zobowiązania. Natomiast otrzymane przez skarżącą Spółkę pieniądze z tytułu sprzedaży bonów nie były ani przedpłatą ani też zaliczką lecz definitywną zapłatą za świadczenia. Sposób księgowania tych transakcji nie może zmieniać powyższych ustaleń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty