13.12.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2004 r., sygn. FSK 732/04

Skoro Sąd nie prowadził własnego postępowania dowodowego to tym samym nie mógł naruszyć art. 122, art. 180, art. 187 oraz art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, które co do zasady regulują materię związaną z gromadzeniem i oceną dowodów dokonywaną w celu ustalenia stanu faktycznego sprawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej TP S.A. w W. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 listopada 2003 r. III SA 2905/02 wydanego w sprawie ze skargi TP S.A. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 2 października 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27.11.2003 r., III SA 2905/02 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę TP S.A. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 2.10.2002 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia w pierwszej kolejności przedstawiono zaskarżoną do Sądu decyzję ostateczną Izby Skarbowej w W. oraz argumenty jakie zadecydowały za jej podjęciem.

Podniesiono zatem, że w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzone zostało, iż Spółka we wszystkich kolejnych miesiącach 1996 r. zaniżyła należny podatek od towarów i usług z tytułu świadczenia usług audioteksowych, opodatkowywując je według stawki 7 procent zamiast 22 procent.

Podstawą dla takich wniosków stałą się analiza umów dotyczących współpracy przy realizacji usług audioteksowych zawartych przez Spółkę oraz okoliczności towarzyszących ich wykonaniu. W tych ramach zauważono, że faktyczna realizacja współpracy dotycząca przedmiotowych usług odbiegała od literalnych postanowień umów zawartych na piśmie /co potwierdziła również TP S.A./ zaś usługi audioteksowe świadczyła w istocie rzeczy TP S.A., a ich odbiorcą byli jej abonenci. Na podstawie rozliczeń finansowych stwierdzono natomiast, że firmy audioteksowe nie wystawiały faktur ani rachunków uproszczonych dla indywidualnych abonentów lecz obciążały TP S.A. kwotą wykazaną w fakturze za "usługi audioteksowe", stanowiącą wynagrodzenie za wytworzony produkt czyli serwis informacyjno-rozrywkowy. Kwoty te księgowane były w TP S.A. na koncie kosztowym (...) /koszty usług telefonicznych/. Obciążanie TP S.A. ww. kwotami oraz sposób ich /ewidencji księgowej wskazuje na fakt, że TP S.A. była nabywcą produktu nazwanego w fakturze "usługą audioteksową". Następnie TP S.A. sprzedawała usługi audioteksowe w postaci horoskopów, wróżb, porad astrologicznych, konkursów, linii towarzyskich itp./ poprzez swoją sieć telefoniczna i na rzecz swoich abonentów. Należność za te usługi zawierała się w fakturze wystawianej abonentom i konsekwencji zwiększała przychody TP S.A.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne