03.07.2003 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2003 r., sygn. IV SA 4069/01

Zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu /poza wypadkami, gdy dla danej czynności wymagana jest forma szczególna/ musi być niewątpliwa, a brak sprzeciwu współwłaścicieli przez kilka lat nie oznacza jeszcze aprobaty.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jolanty N. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 5 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę budynku gospodarczego - skargę oddala


UZASADNIENIE

Wójt Gminy I., decyzją z dnia 24 września 1996 r. (...) udzielił Jolancie N. pozwolenia na budowę budynku gospodarczego na działce nr 208/8 w S. Decyzja, z dnia 21 września 2001 r. (...) Wojewoda K. - P., na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2, 157 par. 1 oraz art. 158 par. 1 Kpa stwierdził z urzędu nieważność decyzji Wójta Gminy I. z 24.09.1996 r. Kwestionowana decyzja wydana została z naruszeniem art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego, bowiem inwestorka nie wykazała się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Nie wszyscy współwłaściciele działki nr 208/8 wyrazili zgodę na projektowaną inwestycję. Ustna zgoda współwłaściciela nie może być uznana za wystarczającą. Odwołanie od tej decyzji wniosła Jolanta N., podnosząc, iż dwóch współwłaścicieli nieruchomości: Regina B. i Andrzej G. wyrazili pisemne zgody na budowę. Trzeci współwłaściciel Aniela K. wyraziła ustną zgodę w 1995 r., a następnie po czterech latach zmieniła swoją decyzję. Rozbudowa była przedmiotem oceny organów nadzoru budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty