Wyrok NSA z dnia 30 października 2003 r., sygn. III SA 215/02
Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie wynika z samego faktu posiadania faktury, lecz z faktu nabycia towaru lub usługi.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "E." S.A. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 18 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie Podatku od towarów i usług - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W uzasadnieniu decyzji utrzymującej decyzję urzędu skarbowego izba skarbowa stwierdziła, iż spółka zawyżyła kwoty zwrotu różnicy podatku lub zaniżyła zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie grudzień 1995 r. - listopad 1996 r. Izba skarbowa w działaniach podatnika dopatrzyła się pozorności czynności prawnych.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Skarga nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż wbrew jej wywodom zaskarżone decyzje odpowiadają prawu.
Kwestią, która wymaga rozstrzygnięcia w pierwszej kolejności jest kwestia zgodności zaskarżonych decyzji z prawem materialnym, a w szczególności odpowiedź na pytanie, czy organy podatkowe są uprawnione do dokonywania własnej oceny skutków czynności cywilnoprawnych w sferze obowiązków publicznoprawnych, do jakich należą obowiązki podatkowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty