Wyrok NSA z dnia 19 maja 2003 r., sygn. IV SA 3352/01
Zrealizowanie inwestycji, a ponadto uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu, przed wydaniem ostatecznej decyzji w sprawie z wniosku o zmianę pozwolenia na budowę powoduje, iż organ właściwy w sprawie /w tym wypadku organ odwoławczy/, słusznie uznał, że prowadzenie postępowania administracyjnego w kierunku zmiany lub uchylenia decyzji już wykonanej jest bezprzedmiotowe w rozumieniu art. 105 par. 1 Kpa.
Z wnioskiem o uchylenie lub zmianę ostatecznej decyzji administracyjnej w trybie art. 155 Kpa może wystąpić każdy podmiot będący stroną w postępowaniu administracyjnym zakończonym tą decyzją.
Żaden przepis prawa nie nakłada na organ administracyjny załatwiający sprawę w trybie art. 155 Kpa obowiązku wyjednania zgody na zmianę lub uchylenie decyzji ostatecznej wszystkich stron postępowania. Zgoda stron postępowania stosownie do tego przepisu stanowi natomiast warunek konieczny do dokonania zmiany lub uchylenia decyzji ostatecznej w tym trybie. Organ orzekający musi więc sprawdzić, czy warunek ten został spełniony.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Sp. Mieszkaniowej Kopernik w T. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 30 sierpnia 2001 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wyrok został wydany w sprawie ze skargi Spółdzielni mieszkaniowej w T. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego utrzymującą w mocy decyzję Wojewody w sprawie zmiany decyzji tego organu o pozwoleniu na przebudowę ulicy G. w T. uchylającą zaskarżoną decyzję w całości i umarzającą postępowanie pierwszej instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty