25.06.2003

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2003 r., sygn. SA/Sz 2831/02

Państwowy inspektor pracy, nakładając grzywnę w celu przymuszenia do wykonania decyzji - nakazu wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę, powinien uwzględnić wszystkie istotne okoliczności dotyczące niewywiązywania się przez pracodawcę z tego obowiązku wobec pracownika.

UZASADNIENIE

Nadinspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w S. postanowieniem z 23 października 2002 r., wydanym na podstawie art. 119 par. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nałożył na spółkę z o.o. "J." w S. grzywnę w celu przymuszenia w kwocie 5.000 zł.

W zażaleniu wniesionym na powyższe postanowienie spółka podniosła, że zaległości w wypłacie wynagrodzeń pracowniczych powstały na skutek trudnej sytuacji firmy spowodowanej czynnikami od niej niezależnymi. W związku z tym nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń nie wynika z celowego działania lub złej woli pracodawcy, lecz z braku wystarczającej ilości środków finansowych. W tej sytuacji nakładanie kar pieniężnych, w dodatku tak wysokich, jest nieuzasadnione i bardzo krzywdzące. Od wydania upomnień, tj. od 12 września 2002 r., wypłacono z tytułu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych kwotę 85.712,71 zł. Zapłacenie nałożonej grzywny oznacza opóźnienie wypłaty wynagrodzeń dla 9 pracownic, co jest sprzeczne z zaleceniem inspektora, aby nakaz płatniczy wykonać w trybie natychmiastowym. Strona żaląca się wniosła o uchylenie nałożonej grzywny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty