Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2003 r., sygn. SA/Rz 1111/01
1. Przez "przebudowę" w języku potocznym, rozumie się zmianę istniejącego stanu na inny. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ nie zawiera definicji pojęcia przebudowa, stąd też zwrócenie się w tej materii do interpretacji tego słowa w języku potocznym jest w pełni uzasadnione.
2. Przebudowa mieści się, w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy w pojęciu budowy, a ta z kolei w definicji robót budowlanych /art. 3 pkt 7 ustawy/. W takiej sytuacji stwierdzić należy, że do wykonania tego rodzaju robót w świetle art. 28 ustawy - Prawo budowlane wymagane jest pozwolenie na budowę, bowiem przedmiotowa przebudowa nie mieści się wśród wyłączeń określonych w art. 29 i art. 30 ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Heleny D. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rz. z dnia 18 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie nakazania zaniechania prowadzenia robót budowlanych - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją decyzje Powiatowego i Wojewódzkiego Inspektora nadzoru Budowlanego (...); (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 18 kwietnia 2001 r., (...)Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rz. na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego /t.j. Dz.U. 2000 nr 98 poz. 1071/, po rozpatrzeniu odwołania Heleny D., od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. z dnia 1 grudnia 2000 r., (...) nakazującej zaniechanie dalszych robót budowlanych przy przebudowie lokalu nr 3 w budynku nr 15 przy ul. Cz. w J., stanowiącego własność Anny Sz., utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty