Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2003 r., sygn. I SA/Łd 1194/02
W przypadku zwrócenia się podatnika do urzędu skarbowego o zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku od spadków i darowizn, urząd ten powinien najpierw rozważyć, czy w ogóle istnieje podstawowa przesłanka umożliwiająca uwzględnienie wniosku podatnika, tzw. zagrożenia ważnych interesów podatnika, w szczególności jego egzystencji - art. 22 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Janiny K. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 24 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania podatku od spadków i darowizn - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Janina K. w dniu 13 listopada 2001 r. zwróciła się do Pierwszego Urzędu Skarbowego Ł.-B. o wyrażenie zgody na sporządzenie aktu notarialnego darowizny jej "uprawnienia do rekompensaty" za mienie pozostawione w Wilnie na rzecz jej syna Andrzeja J. bez obowiązku pobrania podatku.
Urząd Skarbowy pismem z dnia 27 listopada 2001 r. przesłał podanie Janiny K. "do zaopiniowania" do Urzędu Miasta Ł. Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2002 r. Prezydent Miasta Ł. odmówił zgody na zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku od spadków i darowizn.
Wobec tego Urząd Skarbowy decyzją z dnia 22 stycznia 2002 r. odmówił wnioskowanego zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania podatku, powołując się w uzasadnieniu na wymienione postanowienie Prezydenta Miasta Ł. i art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2002.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty