08.04.2003

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2003 r., sygn. SA/Bk 1530/02

1. Wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne są budowlami, jeżeli są efektem robót budowlanych. Utworzony przez człowieka zbiornik wodny niezależnie od tego czy będzie służył celom hodowlanym, a tym samym będzie ziemnym stawem rybnym tj. urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych, czy też będzie służył wyłącznie celom rekreacyjno-wypoczynkowym, to jako powstały w sztucznie pogłębionym przez człowieka obniżeniu terenu będzie budowlą, na wykonanie której z zasady wymagane jest pozwolenie na budowę a w drodze wyjątku jedynie zgłoszenie. Zbiornik wodny jest bowiem budowlą o charakterze hydrotechnicznym.

2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./ nie pozostawia organom nadzoru budowlanego innej możliwości usunięcia samowoli budowlanej, polegającej na wybudowaniu obiektu budowlanego bez pozwolenia lub zgłoszenia, niż nakaz likwidacji takiego obiektu, co w przypadku wykonania zbiornika wodnego oznacza przymusowe jego zasypanie i przywrócenie terenu do stanu poprzedniego /art. 48 Prawa budowlanego/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marii i Romualda Ch. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. a dnia 19 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie nakazu zasypania części zbiornika wodnego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 11 października 2002 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. powołując się na art. 48 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. nakazał Romualdowi i Marii Ch. zasypanie samowolnie wykonanej na położonych we wsi P. działkach nr 279/1 i 277/3 w 2002 r. części zbiornika wodnego o wymiarach - po sprostowaniu - 24,0 x 14,0 m, wykorzystywanego jako staw rybny. Organ w oparciu o ustalenia poczynione w trakcie przeprowadzonej 18 września 2002 r. kontroli stwierdził, że skarżący w 1995 r. wykonał na swoich działkach zbiornik wodny do hodowli ryb o wymiarach 31,0 x 14,0 m, a w roku 2002 r. zwiększył jego wymiary o 24,0 x 14,0 m, tak że obecnie zbiornik ten posiada wymiary 55,0 x 14,0 m. Na wykonanie i rozbudowę zbiornika nie posiadał pozwolenia ani nie zgłaszał faktu jego wykonania w organie administracji budowlanej. Zbiornik wodny nie ma połączenia z przepływającą w pobliżu rzeczką Ł. Zbiorniki wodne niezależnie od ich kształtu, wielkości, głębokości i przeznaczenia zaliczane są do budowli, których wykonanie wymaga w zależności od rodzaju bądź pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia. W stosunku do obiektów budowlanych lub ich części wybudowanych bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę bądź bez uprzedniego zgłoszenia zamiaru budowy, zastosowanie ma art. 48 prawa budowlanego, o ile od zakończenia budowy nie upłynęło 5 lat. W sprawie niniejszej nakaz rozbiórki z art. 48 prawa budowlanego dotyczy części zbiornika wykonanej samowolnie w 2002 r. a na pozostałą /pierwotną/ część inwestorzy mogą ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w oparciu o art. 49 prawa budowlanego /od chwili wybudowania pierwotnej części zbiornika upłynęło 5 lat/.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty