Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2002 r., sygn. III SA 1022/01
1. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej /Dz.U. 1996 nr 11 poz. 62 ze zm./ zakład ubezpieczeń nie może prowadzić działalności jednocześnie w dziale ubezpieczeń na życie i w dziale pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz ubezpieczeń majątkowych. Kryterium podziału ubezpieczeń na majątkowe i osobowe stanowią art. 821 i art. 829 Kc zgodnie, z którymi ubezpieczenie majątkowe może dotyczyć mienia albo odpowiedzialności cywilnej /art. 821/, zaś ubezpieczenie osobowe dotyczy ubezpieczenia na życie /art. 829 par. 1/.
2. Ogólne warunki ubezpieczenia kosztów pogrzebu i kosztów wynikających z urodzenia się dziecka nie dotyczą mienia. Wypadkiem ubezpieczeniowym jest tutaj śmierć bądź urodzenie się człowieka, zatem ubezpieczenie to ma charakter osobowy. O majątkowym charakterze umowy ubezpieczenia zawartej z takiego tytułu nie przesądzają w tym wypadku ani aspekt określenia wysokości świadczenia jakie winien spełnić zakład ubezpieczeń w oparciu o poniesione wydatki, ani też aspekt konieczności zaistnienia wydatków dla powstania obowiązku świadczenia przez zakład ubezpieczeń, gdyż ich poniesienie na koszty pogrzebu czy urodzenia się dziecka nie jest tożsame z zaistnieniem szkody majątkowej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych na decyzję państwowego Urzędu nadzoru Ubezpieczeń z dnia 16.03.2001 r. (...) w przedmiocie zalecenia zaprzestania zawierania nowych umów ubezpieczenia oraz przedłużenia już zawartych - oddala skargę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty