25.04.2002

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2002 r., sygn. IV SA 1541/00

Obniżenie obiektu w stosunku do projektowanej wysokości budynku mogłoby być więc tylko wówczas traktowane, jako istotne odstępstwo od projektu, gdyby wykazane zostało, że na wykonanie obiektu niższego niż projektowany - inwestor nie uzyskałby pozwolenia na budowę np. z uwagi na zastrzeżoną w planie zagospodarowania przestrzennego minimalną wysokość obiektów, dopuszczonych do realizacji na tym terenie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zbigniewa S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 maja 2000 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji nakazującej dokonanie określonych czynności i wykonanie robót - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 1999 r. Zbigniew S. wystąpił do Wojewody Ł. o stwierdzenie nieważności decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w P. z dnia 12 stycznia 1998 r., wydanej na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ nakazującej Zbigniewowi i Jolancie S. wykonanie inwentaryzacji technicznej z oceną stanu technicznego wybudowanego budynku mieszkalno-usługowego oraz zlikwidowanie kolizji budynku z linią energetyczną niskiego napięcia. Zbigniew S. zarzucał, że wskazana decyzja z dnia 12 stycznia 1998 r. dotknięta jest wadą, wskazaną w art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa. W decyzji tej bowiem przyjęto, że obiekt zrealizowany został z istotnym odstępstwem od projektu, polegającym na zmianie /o 50 cm/ rzędnych posadowienia budynku co uzasadniać miało zastosowanie trybu określonego w art. 50 i art. 51 prawa budowlanego. Tymczasem, według twierdzeń Zbigniewa i Jolanty S. odstępstwo takie nie miało miejsca. Posadowienie obiektu i wysokość fundamentów i ław fundamentowych nie zostały zmienione. Zmieniono jedynie wysokość posadzek w piwnicy, które - z uwagi na występujący wysoki stan wód gruntowych podwyższono o 50 cm, co nie miało wpływu na zewnętrzne ściany budynku i wysokość liczoną od poziomu gruntu. W związku zaś z zaistniałą kolizją z linią nn budynek obniżono o 1,5 m w stosunku do projektowanej wysokości. Kolizja zaś zaistniała z przyczyn niezależnych od inwestora, lecz zawinionych przez autora projektu i organ wydający pozwolenie na budowę, którzy przeoczyli istniejącą linię nn.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty