19.03.2002

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2002 r., sygn. IV SA 1223/00

Kwestie związane z naruszeniem wód gruntowych czy też szkód spowodowanych realizacją obiektu budowlanego nie mogą mieć wpływu na ocenę pozwolenia na budowę. Okoliczności te wystąpiły już po wydaniu tej decyzji i związane są z realizacją inwestycji bądź sposobem użytkowania a nie wadliwością wydanego pozwolenia na budowę.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Heleny G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 5 kwietnia 2000 r. (...) w przedmiocie nieważności pozwolenia na budowę - skargę oddala.


UZASADNIENIE

Wojewoda M. decyzją z dnia 17 stycznia 2000 r. na podstawie art. 157 par. 1 i 158 par. 1 Kpa odmówił stwierdzenia nieważności decyzji prezydenta Miasta N.-S. z 6 września 1978 r. udzielającej Barbarze D. pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na działce nr ewid.104 w obr. 106 w N.-S. przy ul. B. W uzasadnieniu wskazano, iż istotnie Agnieszka K., ówczesna właścicielka sąsiedniej nieruchomości nie brała udziału w postępowaniu zakończonym decyzją z 6.09.1978 r. Następcą prawnym Agnieszki K. jest Helena G. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w N.-S. z 14.11.1991 r. Jednak zarzut nie brania udziału w postępowaniu bez winy strony nie może być podstawą nieważności decyzji, lecz podstawą do wznowienia postępowania i tylko na żądanie tej strony. Wniosek taki musi być złożony w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona się dowiedziała o okoliczności uzasadniającej wznowienie postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty