Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2002 r., sygn. II SA 2899/00
Dla uznania danej gry za grę losową decydujące znaczenie ma spełnienie trzech warunków: nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, istnienie regulaminu oraz zależność wyniku od przypadku /art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach /Dz.U. 1998 nr 102 poz. 650 ze zm./.
Nie ma natomiast znaczenia dla określenia charakteru gry, czy los lub inny dowód udziału w grze są odpłatne lub nieodpłatne.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zakładów Farmaceutycznych "P." SA w S.-G. na decyzję Ministra Finansów z dnia 4 października 2000 r. (...) w przedmiocie uznania, że konkurs (...) wyczerpuje ustawowe znamiona gry losowej - loterii fantowej - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 2 sierpnia 2000 r. (...) Minister Finansów na podstawie art. 104 Kpa w związku z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych /Dz.U. 1998 nr 102 poz. 650 ze zm./ rozstrzygnął, że urządzony przez Zakłady Farmaceutyczne "P." SA w S.-G. konkurs pod nazwą (...) wyczerpuje ustawowe znamiona gry losowej - loterii fantowej.
W uzasadnieniu decyzji podano, że dnia 18 maja 2000 r. Minister Finansów, pismem (...), wszczął z urzędu postępowanie w sprawie rozstrzygnięcia czy urządzony przez Zakłady Farmaceutyczne "P." SA konkurs pod nazwą (...) jest grą losową określoną w art. 2 ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty