Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2002 r., sygn. II SA 3139/00
Regulacje prawne wprowadzone ustawą z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego /Dz.U. 1996 nr 143 poz. 661 ze zm./ /a także sam tytuł ustawy/ nakazują przyjąć, że ten akt prawny dotyczy tylko zwrotu takiego majątku związkowego, który został przejęty w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, nie zaś na skutek innych zdarzeń prawnych - szczególnie tych, które wystąpiły obecnie.
Powoływana ustawa jest zatem aktem szczególnym przekazującym na drogę postępowania administracyjnego ściśle określony katalog spraw, które z istoty swej są sprawami cywilnymi /roszczenia majątkowe/. Przepisów takiej ustawy nie wolno zatem interpretować rozszerzająco.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi B.Ś. SA w K. - Oddziału w T. na orzeczenie Społecznej Komisji Rewindykacyjnej z dnia 30 sierpnia 2000 r. (...) w przedmiocie zwrotu majątku - stwierdza nieważność zaskarżonego orzeczenia; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty