21.03.2002

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2002 r., sygn. SA/Sz 1730/00

1. Zgoda na modernizację dzierżawionego obiektu, nie może być w żaden sposób traktowana jako uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

2. Kategoria prawna "praw nabytych" odnosi się w polskim systemie prawnym do określonych korzyści /praw podmiotowych i innych uprawnień/, które uprawniony nabył i ma korzystać na przyszłość w sposób trwały, pomimo ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Bożeny i Zbigniewa S. na decyzję Wojewody Z. z dnia 13 czerwca 2000 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 29 marca 2000 r. Prezydent Miasta K., działając na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 104 Kpa - odmówił Bożenie i Zbigniewowi S. zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę budynku usługowego przy ul. Z. w K. na działce nr 118/1.

W uzasadnieniu decyzji podano, że tereny przyszłej inwestycji stanowią część parku oznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego symbolem ZP i zgodnie z zawartymi umowami dzierżawy mogą być wykorzystywane przez dzierżawcę na prowadzenie działalności gastronomicznej. Prowadzona była ona do tej pory w istniejącym pawilonie. Zadem z zapisów tej umowy nie zawiera postanowienia, które mogłoby być traktowane jako zgoda właściciela nieruchomości na wybudowanie na niej obiektu budowlanego. Wręcz przeciwnie z par. 7 pkt 2 umowy wynika, że bez zgody wydzierżawiającego, dzierżawca nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy oraz dokonywać zmian na przedmiocie dzierżawy. Konsekwencją tego było wyrażenie zgody dla dzierżawcy na modernizację istniejącego obiektu, z jednoczesnym przypomnieniem o obowiązku rozebrania obiektu bez odszkodowania z chwilą wygaśnięcia umowy. Skoro dzierżawcy występowali o zgodę na modernizację istniejącego obiektu to mieli świadomość konieczności uzyskania na to stosownej zgody wydzierżawiającego. Tym bardziej wybudowanie całkiem nowego obiektu jest jeszcze większą zmianą w przedmiocie dzierżawy. Nie może też budzić wątpliwości, że zgoda na modernizację nie jest zgodą na wybudowanie nowego obiektu. W związku z tym uznano, że dzierżawca nie wykonał obowiązku nałożonego postanowieniem z dnia 12 listopada 1999 r., ponieważ nie przedłożył prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane /art. 33 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego/.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty