12.12.2002

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2002 r., sygn. II SA/Gd 262/00

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane może wynikać z różnych stosunków prawnych, które zawierają element korzystania z nieruchomości. Powstanie i ustanie tego prawa należy oceniać zatem stosownie do rodzaju stosunku prawnego, z którego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wynika.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Elżbiety M. oraz Jerzego P na decyzję Wojewody K.-P. z dnia 10 stycznia 2000 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).


UZASADNIENIE

Starosta Powiatu w R. decyzją z dnia 20 października 1999 r. (...) zatwierdził projekt budowlany i udzielił Małgorzacie i Piotrowi W. pozwolenia na budowę domu, budynku gospodarczego oraz przyłącza wodociągowego. Z zatwierdzonego projektu budowlanego wynika, że dom i budynek gospodarczy mają stanąć na działce nr 341 w Cz., zaś przyłącze wodociągowe ma mieć swój początek na działce nr 318/8, stanowiącej własność Elżbiety M. i Jana P., gdzie ma być podłączone do istniejącego już wodociągu, i następnie przez działkę nr 320, stanowiącą drogę, ma przebiegać do działki nr 341. Z akt administracyjnych wynika, że do wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę dołączono zgodę Elżbiety M. i Jana P. na wykonanie na ich działce przyłącza wodociągowego.

Od decyzji Starosty o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę w dniu 22 listopada 1999 r. odwołanie wnieśli Elżbieta M. i Jan P. Z odwołania wynika, że sprzeciwiają się wydaniu pozwolenia na budowę przyłącza wodociągowego twierdząc, że pismem z dnia 13 listopada 1999 r. cofnęli zgodę na przeprowadzenie przyłącza wodociągowego przez ich działkę. W odwołaniu wyjaśnili, że cofnięcie zgody było spowodowane samowolną i niezgodną z wcześniejszymi ustaleniami próbą zmiany miejsca przyłączenia wodociągu i zniszczeniem przy tej okazji wiązki kabli telefonicznych. Wskazali też, że cofnięcie zgody wpłynęło do starostwa w dniu 15 listopada 1999 r. Ponadto odwołujący się zarzucili, że nie otrzymali "planu zagospodarowania przestrzennego" terenu budowy z zaznaczonymi dodatkowymi przyłączami. W końcu zarzucili też, że wbrew możliwościom technicznym i prawu Małgorzata i Piotr W. otrzymali pozwolenie na budowę przyłącza energetycznego z ich działki. Wskazali w związku z tym, że ani oni, ani właściciele innych działek nie wyrażali na to zgody. Wyjaśnili przy tym, że przyłącze to było zaplanowane na przyłączenie ośmiu działek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty