13.02.2002

Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2002 r., sygn. II SA/Gd 1930/01

Odpowiednie stosowanie przepisu jest dopuszczalne, gdy zezwala na to przepis szczególny /np. art. 51 ust. 4, art. 71 ust. 3 Prawa budowlanego/.

W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ brak jest przepisu zezwalającego na odpowiednie stosowanie art. 51 ust. 1a Prawa budowlanego do inwestora, który rozpoczął budowę na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, która następnie została przez sąd administracyjny uchylona. Zauważyć należy, że sytuacja taka w Prawie budowlanym ani żadnej innej ustawie nie została uchylona.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w B. na decyzję K.-P. Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia 9 maja 2001 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na wznowienie robót budowlanych - stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta B. z dnia 9 kwietnia 2001 r. (...).


UZASADNIENIE

Z akt sprawy wynikają następujące okoliczności faktyczne:

Prezydent Miasta B. decyzją z dnia 22 grudnia 1999 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Dariuszowi S. pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-handlowego przy ul. P. B. 31 w B. na działce nr 17. Z zatwierdzonego projektu budowlanego wynikało, że projektowany budynek stanąć ma m.in. na granicy działki nr 16, na której stoi ściana z oknami budynku stanowiącego własność Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w B., co powodować będzie konieczność zamurowania tych okien.

W odwołaniu od tej decyzji wniesionym przez skarżącego - Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w B. - podniesiono m.in., że zrealizowanie projektowanego budynku wiązać się będzie z zamurowaniem czterech okien w budynku będącym własnością odwołującego się. Wskazano w związku z tym, że budynek na działce nr 16 był remontowany w latach 1970-80 przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w B. na podstawie projektów zatwierdzonych przez ówczesny Wydział Architektury i Budownictwa Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w B., zaś Towarzystwo Ekonomiczne po objęciu tego budynku nie dokonywało zmian polegających na wybiciu otworów okiennych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty