Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2001 r., sygn. II SA/Wr 381/99
Skoro budynek mieszkalny objęty jest ochroną konserwatorską, a remont związany z zainstalowaniem okien o innych wymiarach i podziałach wyraźnie wpływa na zmianę wyglądu budynku jako całości to nie można w żaden sposób uznać, iż przeprowadzony remont nie wymagał pozwolenia na budowę. Pozwolenie takie jest niezbędne, gdyż do takiego stanowiska prowadzi nie tylko powyższa argumentacja ale także treść art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, w którym uznano, iż odbudowa, przebudowa, rozbudowa, modernizacja, remont lub rozbiórka obiektu budowlanego wpisanego do rejestru zabytków wymaga przed wydaniem decyzji o pozwolenie na budowę uzyskania zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Barbary B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 10 lutego 1999 r. (...) w przedmiocie nakazania wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 5 listopada 1998 r. (...) Prezydent W. na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 4 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych /Dz.U. nr 141 poz. 692/ nakazał Barbarze B. wykonanie następujących czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót w lokalu mieszkalnym nr 12 przy ul. M. 25 do stanu zgodnego z prawem:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty