14.09.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 września 2001 r., sygn. III SA 1420/00

Na zasadzie art. 64 par. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ niedopuszczalne jest potrącenie wierzytelności spółki cywilnej wobec Skarbu Państwa z wierzytelnością Skarbu Państwa wobec wspólnika tej spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Arkadiusza G. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 3.04.2000 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowienia potrącającego zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z 20.09.1999 r. Izba Skarbowa w Sz. na podstawie art. 247 par. 1 pkt 2 oraz art. 248 par. 1 w związku z art. 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ stwierdziła z urzędu nieważność ostatecznego postanowienia Trzeciego Urzędu Skarbowego w Sz. z 21.07.1999 r. (...) w przedmiocie potrącenia zobowiązania Arkadiusza G. z tytułu zaliczki na podatek dochodowy z tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za styczeń 1999r. w łącznej kwocie 12.285,60zł z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności Spółki Cywilnej "T.-S." w osobach Zdzisław M., Arkadiusz G. wobec (...) Urzędu Wojewódzkiego w Gd., przejmującego wierzytelności byłej państwowej jednostki budżetowej tj. Szpitala Morskiego im. PCK w G. W uzasadnieniu swojego stanowiska Izba Skarbowa stwierdziła, że w rozstrzygniętej sprawie do Urzędu Skarbowego wystąpiła Spółka Cywilna "T.-S." w Sz. wnosząc o wzajemne potrącenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za styczeń 1999 r. należny od Arkadiusza G. - jednego ze wspólników tej Spółki - z częścią jej wierzytelności, przysługującej od byłej państwowej jednostki budżetowej tj. Szpitala Morskiego w G. Jednakże z uwagi na fakt, iż potrącenie wzajemne zobowiązania podatkowego podatnika z należnością przypadającą od byłej państwowej jednostki budżetowej jest możliwe, jeżeli podatnik jest jednocześnie wierzycielem tej jednostki, brak tutaj zachowania warunku wzajemności, bowiem zobowiązanie podatkowe dotyczy jednego ze wspólników Spółki, a wierzytelność posiada Spółka. W niniejszej sprawie relacja wierzyciel-zobowiązany zachodzi pomiędzy Spółką a Szpitalem. Nie istnieje żaden realny przepis prawa podatkowego, który byłby podstawą i uprawniałby organ do dokonania wzajemnego potrącenia zobowiązania podatkowego jednego ze wspólników tej Spółki z częścią należnej jej wierzytelności, w sposób prezentowany przez Trzeci Urząd Skarbowy w Sz. Spółka i wspólnicy są bowiem odrębnymi podmiotami w rozumieniu prawa podatkowego. W konsekwencji Izba Skarbowa wyraziła pogląd, że wykroczenie przedmiotowym rozstrzygnięciem poza granice, określone w art. 64 Ordynacji podatkowej wywołuje skutek, w postaci stwierdzenia nieważności postanowienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne