19.11.2001

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2001 r., sygn. IV SA 390/01

Przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "likwidacja obiektu" nie oznacza zakazu robót budowlanych mających na celu prawidłowe utrzymanie obiektu budowlanego.

Docieplenie budynku nie jest remontem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126/, gdyż nie jest to robota budowlana polegająca na odtworzeniu stanu pierwotnego. W wyniku wykonania dodatkowego ocieplenia powstaje nowy, dotychczas nie istniejący element budynku.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Alicji i Grzegorza Z. na decyzję Wojewody M. z dnia 29 grudnia 2000 r. (...) w przedmiocie sprzeciwu w sprawie robót budowlanych - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Wojewoda M. utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ż. z dnia 23 listopada 2000 r. (...) w sprawie sprzeciwu w związku ze zgłoszeniem przez stronę skarżącą wykonania robót budowlanych związanych z remontem budynku zlokalizowanego przy ul. L. w Ż. W uzasadnieniu decyzji podano, iż prawidłowo organ pierwszej instancji wniósł sprzeciw w sytuacji, gdy zamierzone przez inwestora roboty budowlane polegające, na dociepleniu budynku i wymianie stolarki okiennej wymagają uzyskania pozwolenia na budowę a jedynie inwestor dokonując zgłoszenia przeprowadził błędną ich kwalifikację. Jednocześnie organ odwoławczy wyraził pogląd, iż "w przedmiotowej sprawie roboty budowlane związane z remontem ww. budynku w żadnej mierze nie mogą być przeprowadzone, bowiem ustalenia prawa miejscowego obowiązujące w terenie położenia tegoż obiektu zawierają jednoznaczne ustalenia, co do dalszego jego istnienia. Załączony do akt rysunek planu miejscowego miasta Ż. wskazuje, że przedmiotowy budynek położony jest w strefie o symbolu "Łi-UK". Tekst ustaleń planu dla tego symbolu określa, że stołówka Zakładów Lniarskich jako obiekt dysharmonizujący z zabytkową zabudową przeznaczony jest do likwidacji, a teren przewidziany do innego zagospodarowania. Taki zapis planu wyklucza możliwość wykonywania jakichkolwiek robót budowlanych związanych z tym budynkiem". W ocenie organu orzekającego "działania inwestycyjne" mogą być dokonywane dopiero po ewentualnym wprowadzeniu zmian w planie miejscowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty