Wyrok NSA z dnia 14 marca 2001 r., sygn. I SA 439/00
Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, dotyczące stwierdzenia nieważności decyzji nie mają odpowiedniego zastosowania w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym w administracji.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Polskich Kolei Państwowych Kolejowego Zakładu Zaopatrzenia Farmaceutycznego w G. na postanowienie Głównego inspektora Farmaceutycznego z dnia 24 stycznia 2000 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie zarzutów w kwestii prowadzenia postępowania zabezpieczającego - uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie (...) Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w B. z 2 sierpnia 1999 r. (...), a także postanowienie (...) Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w B. z 15 lipca 1999 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 15 lipca 1999 r., (...) Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w B. dokonał zabezpieczenia apteki PKP usytuowanej przy ul. 18 S. w T. poprzez jej zamknięcie i oplombowanie do czasu ustania przyczyny zabezpieczenia tj. uzyskania koncesji na jej prowadzenie. W uzasadnieniu stwierdzono, że apteka prowadzi obrót środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi bez wymaganej koncesji. Zastosowanie środka zabezpieczającego zostało poprzedzone ostrzeżeniem /pismo z 25 maja 1999 r./ skierowanym do Kolejowego Zakładu Zaopatrzenia Farmaceutycznego w Gdańsku, że niektóre z podległych mu aptek prowadzi obrót środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi jako apteki ogólnodostępne, mimo nieposiadania stosownej koncesji. Zagrożono, w przypadku nie uzyskania przedmiotowych koncesji do 30 czerwca 1999 r., apteki te zostaną zamknięte.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty