12.06.2001 Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2001 r., sygn. II SA/Łd 1080/99

Zasada udzielania informacji prawnych stronom, tak by nie poniosły szkody z powodu nieznajomości przepisów prawa może być naruszona nie tylko przez odmowę udzielenia informacji czy jej brak. Narusza ją także udzielenie informacji niepełnej, wprowadzającej w błąd. Wynikającemu z powołanego przepisu obowiązkowi organu odpowiada prawo strony do domagania się właściwej informacji, ale organ ten nie może się bronić biernością strony, jej niedostatecznym zainteresowaniem zabezpieczenia swoich interesów, czy statusem społecznym związanym z wykształceniem i pełnionymi funkcjami zawodowymi. To organ administracji ma czuwać by strona nie poniosła szkody z powodu nieznajomości prawa. Udzielanie informacji prawnych stronom może przybierać różną formę, m.in. także publikacje przepisów prawnych na tablicach ogłoszeń, informacje, wywiady prasowe i radiowe. Wskazane formy udzielania informacji prawnych nie mogą jednak być uznane za wystarczające i jedyne gdy jednocześnie kieruje się bezpośrednio do strony informację niepełną a tym samym wadliwą prowadzącą w rezultacie do zaniechania przez skarżącego działań dla niego korzystnych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2001 r. na rozprawie sprawy ze skargi Eugeniusza M. na decyzję Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ł. z dnia 11 czerwca 1999 r. (...) w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).


UZASADNIENIE

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ł. decyzją z dnia 11 czerwca 1999 r.(...), na podstawie art. 138 par. 1 pkt 2 kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 37k i art. 37l ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu /Dz.U. 1997 nr 25 poz. 128 ze zm./, po rozpatrzeniu odwołania Eugeniusza M. od decyzji Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy Ł.-W. z dnia 29 kwietnia 1999 r. (...) uchylającej za zgodą strony decyzję kierownika PUP z dnia 6 października 1994 r. (...) dotyczącą przyznania zasiłku przedemerytalnego oraz przyznającej od dnia 30 marca 1999 r. świadczenie przedemerytalne w wysokości 1.224,76 zł - 1/ uchylił w całości zaskarżoną decyzję I instancji, 2/orzekł utratę prawa do zasiłku przedemerytalnego od dnia 30 marca 1999 r., 3/ przyznał świadczenie przedemerytalne od dnia 30 marca 1999 r. w wysokości 1.224,76 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne