Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2001 r., sygn. I SA/Lu 1267/99
Z art. 6a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 2 ust. 3 pkt 6 tej ustawy, wynika wprost, co w sprawie nie budziło kontrowersji między organem podatkowym a skarżącymi, że podmiotem obowiązku podatkowego wynikającego z tego przepisu była rozwiązana spółka cywilna jako podatnik /art. 7 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./.
Skoro postępowanie dotyczyło spółki cywilnej będącej podatnikiem, to tylko ona mogłaby być stroną postępowania podatkowego i do niej, zgodnie z art. 211 ordynacji, skierowana powinna być decyzja określająca zakres obowiązku podatkowego.
Uściślenie pojęcia strony postępowania podatkowego w art. 134 Ordynacji podatkowej, w stosunku do wynikającego z art. 133 ordynacji, wyklucza możliwość skierowania decyzji podatkowej do innych osób niż określone w tym przepisie, z uwzględnieniem statusu tych osób wynikającego z przepisów prawa podatkowego.
Unormowanie przewidujące możliwość skierowania decyzji wobec wspólnika spółki cywilnej, jako osoby trzeciej będącej stroną w postępowaniu w przedmiocie określenia odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki, wyklucza możliwość skierowania doń decyzji wydanej wobec spółki jako podmiotu obowiązku podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty