Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2001 r., sygn. II SA/Kr 1889/98
1. Spółka cywilna jest jednostką organizacyjną, o której mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska /Dz.U. 1994 nr 49 poz. 196 ze zm./. W stosunkach prawnych spółka cywilna identyfikowana jest podwójnie - jako tworzące ją podmioty /osoby/ i jako podmiot gospodarczy realizujący, na zasadach określonych w umowie spółki i w przepisach kodeksu cywilnego, wspólny cel gospodarczy. Podmiotami praw i obowiązków w stosunkach, w których występuje spółka cywilna, są wprawdzie wspólnicy, ale fakt ten nie może przemawiać za tym, że spółki cywilnej nie można traktować jako jednostki organizacyjnej.
2. Nie ma żadnych podstaw do przyjmowania, że własność nieruchomości wspólników spółki cywilnej, jest inną własnością niż własność osób fizycznych.
3. Jeżeli wycięcia drzew dokonali wspólnicy będący wspólnikami spółki cywilnej, którzy nie są właścicielami przedmiotowej nieruchomości a jedynie jej posiadaczami bowiem prowadzą na niej np. działalność gospodarczą, to obowiązani są do uzyskania stosownego zezwolenia na wycięcie drzew z wszelkimi konsekwencjami stąd płynącymi. Inna jest sytuacja wspólników będących właścicielami nieruchomości na której rosną drzewa i krzewy - do takich wspólników ma zastosowanie art. 48 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska /Dz.U. 1994 nr 49 poz. 196 ze zm./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty