Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2001 r., sygn. II SA/Ka 320/00
1. Do zgłoszenia robót /art. 30 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./ wymagane jest też dołączenie dowodu stwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami.
2. Stolarka okienna i drzwiowa, stanowią część ściany, a ta z kolei stanowi nieruchomość wspólną, lecz jeżeli służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, nie stanowią współwłasności.
3. Roboty budowlane, wymagające z mocy ustawy pozwolenia na budowę, a wykonane na podstawie przyjętego wadliwie przez właściwy organ zgłoszenia, stanowią przypadek z art. 50 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, co z kolei obliguje organ nadzoru budowlanego do wydania decyzji z art. 51 ust. 1-3.
4. Na etapie legalizacji samowoli budowlanej przez organ nadzoru budowlanego zbędne jest wykazywanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jako że w postępowaniu tym orzeka się jedynie o przydatności robót do użytkowania.
5. Dochodzenie roszczeń współwłaściciela w związku z ewentualnym naruszeniem wymogu zgody na wykonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, możliwe jest wyłącznie przed sądem powszechnym.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Józefy L. i Bronisława L. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 stycznia 2000 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o nałożenie obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie i nakazanie wykonania określonych czynności - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty