Wyrok NSA z dnia 21 września 2001 r., sygn. II SA/Ka 2368/99
O przymiocie współnajemcy nie decyduje treść umowy najmu, lecz wyłącznie wspólne zamieszkanie. Reguła ta dotyczy także sytuacji, gdy jedno z małżonków zamieszkało w lokalu, którego najemcą było dotychczas tylko drugie z małżonków. Wygaśnięcie uprawnień małżonka jako współnajemcy powoduje ustanie wspólnego zamieszkania na skutek tego, że jedno z małżonków opuściło wspólnie zajmowany lokal mieszkalny, a opuszczenie ma cechy trwałości.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ewy Ł. na decyzję Wojewody Ś. z dnia 25 listopada 1999 r. (...) w przedmiocie wymeldowania - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta B. decyzją z dnia 8 października 1999 r., wydaną w oparciu o art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /t.j. Dz.U. 1984 nr 32 poz. 174 ze zm./ - po rozpatrzeniu wniosku pana Jacka Ł. - orzekł o wymeldowaniu z pobytu stałego Ewy Ł. z lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ul. (...) 8/6. W uzasadnieniu organ podał, że strony są małżeństwem, do roku 1995, co ustalono w oparciu o zeznania Ewy Ł., zamieszkiwały wspólnie w spornym lokalu. Lokal ten pozostaje w administracji PKP, a przydział na ten lokal w związku z zatrudnieniem otrzymał w roku 1981 Jacek Ł. Jest on w dalszym ciągu zatrudniony w PKP. W roku 1995 Ewa Ł. wyjechała za granicę w celach zarobkowych. Natomiast syn stron przebywa w K., gdzie uczęszcza do szkoły dla dzieci słabosłyszących i pozostaje pod opieką babki - /matki Ewy Ł./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty