Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2001 r., sygn. I SA/Gd 2114/99
Naliczenie odsetek za zwłokę od zawyżenia zwrotu podatku od towarów i usług, w przypadku rozliczenia faktury VAT niepotwierdzonej kopią u sprzedawcy, jest niezasadne, gdy podatnik wykaże, że nie miał podstaw do powzięcia wątpliwości, że jego kontrahent nie odprowadził należnego podatku.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 30 czerwca 1999 r. Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w B. określiła stronie skarżącej - "N." Spółce z o.o. w B. zaległość podatkową z tytułu zawyżenia zwrotu podatku od towarów i usług za maj 1998 r., odsetki za zwłokę oraz ustaliła dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
Inspektor wskazała, że Spółka odliczyła podatek naliczony wykazany w fakturach VAT wystawionych przez Romana K., które to nie zostały potwierdzone kopią u sprzedawcy, ani też nie zostały przez niego uwzględnione w ewidencji sprzedaży VAT. Roman K. nie uwzględnił również podatku należnego w deklaracjach VAT-7. Powyższa sytuacja skutkowała zgodnie z par. 54 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./ brakiem prawa do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Zawyżenie przez stronę skarżącą podatku naliczonego spowodowało zawyżenie kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, a w dalszej konsekwencji ustaleniem dodatkowego zobowiązania w kwocie równej 30 procent kwoty zawyżenia. W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca Spółka wniosła o uchylenie powyższej decyzji, albowiem Roman K. był zarejestrowanym podatnikiem VAT, rzeczywiście wykonał roboty remontowe i wystawił na nie faktury VAT, co potwierdził pisemnym oświadczeniem. Faktury zostały zarejestrowane przez Spółkę, która nie miała możliwości kontrolowania dokumentacji kontrahenta. Spółka zarzuciła, że par. 54 ust. 4 pkt 2 cyt. rozporządzenia jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Skoro deklaracja VAT-7 została przez Spółkę w momencie składania sporządzona zgodnie z ewidencją faktur VAT, to brak było podstaw dla zastosowania art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty