Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2001 r., sygn. II SA/Gd 1634/00
Zgoda na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych nie może sankcjonować samowoli budowlanej, nie może też następować w każdym przypadku, a jedynie wówczas, jeżeli zachodzi konieczność wprowadzenia rozwiązań dających lepsze efekty społeczno-gospodarcze /art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane - Dz.U. nr 38 poz. 229 ze zm./ lub w przypadkach szczególnie uzasadnionych /art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./.
Te szczególnie uzasadnione przypadki dopuszczające odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych to z pewnością nie okoliczność, iż obiekt został już wybudowany i nie zacienia działki sąsiedniej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2001 r. sprawy ze skargi Prokuratury Okręgowej w G. i Jadwigi M.-U. na decyzję Wojewody P. z dnia 13 czerwca 2000 r. (...) w przedmiocie wyrażenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych - stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty