06.02.2001 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2001 r., sygn. SA/Bk 70/00

Do zastosowania ulgi podatkowej z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /Dz.U. 1997 nr 16 poz. 89 ze zm./ nie jest konieczne by darowany dom mieszkalny był w pełni ukończony, a właściciel posiadał prawo jego użytkowania.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Waldemara Piotra Z.

na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 17 grudnia 1999 r. (...) w przedmiocie odpowiedzialności płatnika za niepobranie podatku od spadków i darowizn - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Aktem notarialnym sporządzonym w dniu 24 maja 1996 roku w kancelarii notariusza Waldemara Piotra Z. w B.-P. (...) Sławomir M. darował swemu bratu Dariuszowi M. własność zabudowanej nieruchomości miejskiej położonej w S. przy ul. G., oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 4052, o, powierzchni 763 m2 wraz ze znajdującym się na niej murowanym, piętrowym domem mieszkalnym, niewykończonym w stanie surowym. W par. 7 umowy obdarowany oświadczył, iż zobowiązuje się mieszkać w przedmiotowym domu mieszkalnym przez okres conajmniej 5 lat od dnia sporządzenia umowy i został pouczony o skutkach podatkowych wynikających z art. 7, art. 9 i art. 16 ustawy o podatkach od spadków i darowizn. Notariusz pobrał od obdarowanego podatek od darowizny w kwocie 87 złotych, której wartość strony umowy określiły na 30.000 złotych.

Wobec uznania, iż wartość przedmiotu darowizny została zaniżona Urząd Skarbowy w S. wszczął postępowanie podatkowe i decyzją z 22 kwietnia 1999 r. ustalił stronom podatek od spadków i darowizn w wysokości 2.578 złotych. Jednocześnie organ stwierdził, że obdarowany nie spełnia wymogów do zastosowania ulgi z art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn /t.j. Dz.U. 1997 nr 16 poz. 89/, gdyż nie zamieszkuje w darowanym mu domu. Od decyzji tej wniósł odwołanie Dariusz M. W następstwie jego rozpoznania Izba Skarbowa w B. decyzją z dnia 12 lipca 1997 r., uchyliła tę decyzję w całości i przekazała sprawę do ponownego rozpoznania. Jednocześnie Izba Skarbowa wskazała, że w przypadku ustalenia, iż przedmiotowy budynek w momencie jego darowania stanowił nie ukończoną budowę, należy wydać decyzję o odpowiedzialności podatkowej płatnika określającą wysokość nie pobranego podatku od wartości podanej w akcie notarialnym. Natomiast od różnicy między wartością podaną przez strony a wynikającą z decyzji ustalającej podatek, decyzję ustalającą podatek należy doręczyć stronom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne