Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2000 r., sygn. I SA/Wr 1265/99
1. Żaden przepis ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ nie przewiduje instytucji odmowy przyjęcia przez organ podatkowy skorygowanej deklaracji podatkowej.
W sytuacji kiedy w czasie toczącego się postępowania podatkowego podatnik składa skorygowaną deklarację podatkową w zakresie zobowiązania podatkowego, którego dotyczy kontrola, z uwagi na normę prawną wyrażoną w art. 81 par. 4 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa czynność taka jest bezskuteczna z mocy prawa, a organ podatkowy w takiej sytuacji może w tym przedmiocie wydać na podstawie art. 216 tej ustawy postanowienie o charakterze deklaratoryjnym.
2. Wydanie przez organ podatkowy na podstawie art. 207 ustawy Ordynacja podatkowa, w czasie toczącego się postępowania podatkowego w przedmiocie wymiaru podatku, decyzji w kwestii wymagającej wydania postanowienia powoduje, że decyzja taka jest wydana bez podstawy prawnej w rozumieniu art. 247 par. 1 pkt 2 tej ustawy. Przepis art. 207 Ordynacji podatkowej stanowi bowiem podstawę prawną jedynie dla wydania decyzji, które rozstrzygają sprawę co do jej istoty albo w inny sposób kończą postępowanie w danej instancji, a nie dla kwestii wynikłych w czasie toczącego się w sprawie postępowania podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty