14.04.2000 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2000 r., sygn. III SA 1876/99

1. Stwierdzenie interesu prawnego sprowadza się do ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa administracyjnego materialnego a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającą na tym, że akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację prawną tego podmiotu w zakresie jego pozycji materialnoprawnej. Jeżeli natomiast akt stosowania danej normy prawnej nie wywiera bezpośredniego wpływu na sferę sytuacji prawnej danego podmiotu, to nie można mówić o interesie prawnym strony, a co za tym idzie - o statusie strony w postępowaniu, w którym dochodzi do konkretyzacji danej normy prawnej.

2. Z istoty ustrojowej spółki akcyjnej spór o skład i dobór akcjonariuszy należy do drogi sporu cywilnego rozgrywającego się pomiędzy równoprawnymi podmiotami w formach przewidzianych przez Kodeks handlowy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Banku O. S.A. na uchwałę Komisji Nadzoru Bankowego w W. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Uchwałą z dnia 19 maja 1999 r. Komisja Nadzoru Bankowego zezwoliła na nabycie przez Bank P. S.A. z siedzibą w W. akcji uprawniających łącznie z akcjami już posiadanymi do wykonywania ponad 10 procent głosów, nie więcej niż 20 procent głosów podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Banku O. S.A. z siedzibą w W.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty