Wyrok NSA z dnia 24 maja 2000 r., sygn. II SA 1990/99
Sporządzanie podań i skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciwko rządowi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest działalnością gospodarczą, podlegającą wpisaniu do ewidencji działalności gospodarczej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marka W. na decyzję Wojewody M. (...) w przedmiocie odmowy wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wojewoda M. decyzją z 27 września 1999 r., po rozpatrzeniu odwołania Marka W. od decyzji burmistrza miasta i gminy B. z 20 sierpnia 1999 r. odmawiającej wpisu do ewidencji działalności gospodarczej biura sporządzania podań i skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - "Przeciwko rządowi Rzeczypospolitej Polskiej" - zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy, z następującym uzasadnieniem:
Po rozpatrzeniu odwołania i akt sprawy postanowiono zaskarżoną decyzję utrzymać w mocy z uwagi na fakt, iż nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej działalności usługowej polegającej na pisaniu podań i skarg przeciwko konkretnej osobie czy podmiotowi, w tym przypadku przeciwko rządowi Rzeczypospolitej Polskiej.
Na powyższe decyzje wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek W., wnosząc o ich uchylenie.
Skarżący podnosi, że zaskarżona decyzja narusza przepisy prawa, gdyż Rzeczpospolita Polska ratyfikowała Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności i zobowiązała się do jej przestrzegania /Dz.U. 1993 nr 61 poz. 284 ze zm./. Z treści ww. Konwencji wynika, że skargi wnosi się przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowanej przez rząd.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
W sprawie tej chodzi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy zgłoszona przez skarżącego działalność jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, podlegającą zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej /art. 8/. Już w tym miejscu należy zaznaczyć, że art. 9, art. 10 i art. 11 ustawy precyzują, jaka działalności gospodarcza nie wymaga zgłoszenia do ewidencji, zgłoszeniu do ewidencji nie podlega bądź wymaga uzyskania koncesji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty