Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2000 r., sygn. I SA/Łd 1158/98
Usługi transportu międzynarodowego uważa się za eksport usług w myśl przepisów art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ oraz par. 2 ust. 1 pkt 1 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług eksportu i importu niektórych usług /Dz.U. nr 39 poz. 175 ze zm./. Jednakże powyższe przepisy uzależniają uznanie usług transportu międzynarodowego za eksport usług z prawem do stosowania stawki podatku "0" procent od prowadzenia tej działalności na podstawie dokumentów wymienionych w par. 5 ust. 1 pkt 1 powyższego rozporządzenia.
Dokumentami tymi dla transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora są: - list przewozowy, z którego wynika, że przewóz odbywa się między miejscem nadania i miejscem przeznaczenia - położonymi w różnych państwach oraz
- faktura wystawiona przez przewoźnika, spedytora.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Andrzeja J. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia 5 maja 1998 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: sierpień, październik, listopad i grudzień 1995 r. oraz luty i marzec 1996 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty