Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2000 r., sygn. I SA/Lu 1251/98

Dla określenia, czy wydatki ponoszone przez leasingobiorcę mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów, decydujące znaczenia ma ustalenie do czyjego majątku: leasingodawcy, czy leasingobiorcy zaliczone być powinny składniki majątku będące przedmiotem umowy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. M. na decyzję Izby Skarbowej w L. z dnia 29 lipca 1998 r. (...) w przedmiocie określenia należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r., zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej UKS w L. (...) z dnia 8 maja 1998 r.; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 29 lipca 1998 r. (...) Izba Skarbowa w L., na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej, po rozpatrzeniu odwołania M. M. od decyzji (...) Inspektora kontroli Skarbowej w UKS w L. z dnia 8 maja 1998 r. określającej należny podatek dochodowy od osób fizycznych za 1996 r., zaległość podatkową i odsetki za zwłokę - utrzymała w mocy tę decyzję.

W motywach swego rozstrzygnięcia Izba Skarbowa podała, że nie znalazła podstaw do zmiany kwalifikacji wydatków nie uznanych przez Inspektora Kontroli Skarbowej za koszty uzyskania przychodu, a w związku z tym do uchylenia jego decyzji.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju. Stąd zasadne było wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów dokonanej przez spółkę cywilną P. darowizny towarów handlowych wartości 770,21 zł, przy równoczesnym pozostawieniu odliczenia od dochodu kwoty 385,10 zł, odpowiadającej udziałowi M. M. - podatniczki w spółce. Nie podzielono argumentu odwołującej się, że spółka dysponowała tytułem prawnym do samochodu osobowego. Nie był on do niej wniesiony jako aport, ani na podstawie umowy najmu, lecz jako prywatna własność był używany przez wspólników. W związku z tym koszty uzyskania przychodów spółki nie mogły stanowić wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi na spółkę, lecz rachunki wystawione na właściciela pojazdu, prowadzącego ewidencję jego przebiegu, w kwocie nie przekraczającej określonej w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy. Rachunków poniesionych przez wspólników wspólnicy nie posiadali. Związane z wydatkami faktury, uprawniające do odliczenia VAT, do czego podatnicy jako osoby fizyczne nie mają prawa, wystawione były na spółkę. Według utrwalonego orzecznictwa sądowego, o zaliczeniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje udokumentowanie zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów oraz to czy ich wysokość mieści się w prawem określonych granicach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty