22.02.2000 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2000 r., sygn. I SA/Ka 1436/98

Sąd nie dopatruje się w postępowaniu poprzedzającym wydanie zaskarżonej decyzji naruszenia przepisów procesowych - art. 7 i art. 9 Kpa, które miałoby wpływ na wynik sprawy Należy mieć na uwadze, że zakres materiału dowodowego możliwego do uzyskania jest zależny od sposobu układania przez skarżącego biegu swych interesów. Organy celne przeprowadziły postępowanie wyjaśniające zarówno od strony importera towaru, jak i jego eksportera. Zapewniły skarżącemu możliwość zapoznania się z zebranymi dowodami, możliwość wypowiedzenia się na ich temat, pouczyły go o możliwości składania dowodów i wniosków dowodowych.

Dopóki granice swobodnej oceny dowodów nie zostaną przez organ orzekający przekroczone Sąd nie ma podstaw do podważania dokonanych w ten sposób ustaleń.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu przy udziale - sprawy ze skargi Arkadiusza M. - właściciela Firmy Produkcyjno-Handlowej "B.-C." w K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 7 czerwca 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru należności celnych - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją zawartą w jednolitym dokumencie SAD Dyrektor Urzędu Celnego w K. dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym rodzynki sprowadzone do kraju przez A. Wymiaru należności celnych od tego towaru organ I instancji dokonał na podstawie faktur wystawionych przez eksportera towaru, niemiecka firmę "P." z Berlina.

W trakcie kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy organów celnych w siedzibie importera towaru ujawniono faktury wystawione przez firmę "P." na łączną kwotę 276.991,44 USD za usługi określone jako marketingowe.

W związku z tym ustaleniem Dyrektor Urzędu Celnego w K. wydał postanowienie, którym wznowił z urzędu postępowanie zakończone ostateczną decyzją.

Kolejnym orzeczeniem Dyrektor Urzędu Celnego w K. uchylił swą wcześniejszą decyzję z 20 kwietnia 1995 r. i ustalił nową wartość celną towaru i nową wysokość należności celnych. Organ celny uznał, że kwota 276.991,44 USD przekazana na rzecz kontrahenta zagranicznego za "rzekome" usługi marketingowe, których strona w żaden sposób nie udowodniła, stanowi zapłatę za zakupiony towar. Ustalenia wartości celnej towaru odprawionego organ dokonał w ten sposób, że ogólną kwotę zapłaty za marketing rozdzielił proporcjonalnie na 19 przesyłek towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty