21.01.2000 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2000 r., sygn. I SA/Ka 1097/98

Na podatnika został nałożony obowiązek udokumentowania faktu poniesienia wydatków i ich wysokości za pomocą ściśle wskazanych dowodów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Reginy i Kazimierza C. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 13 maja 1998 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego za 1994 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z 11 września 1997 r. (...) Urząd Skarbowy w R. określił Reginie i Kazimierzowi C. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1994 r. w kwocie o 3.457,1 zł wyższej od zeznanej przez podatników. Powodem określenia zobowiązania podatkowego w kwocie wyższej niż zeznana było dokonanie przez Urząd Skarbowy korekty w zakresie przychodu i kosztów jego uzyskania, a w konsekwencji i dochodu osiągniętego przez Reginę C. z tytułu udziału w spółce cywilnej "T", przemianowanej później na P.P.H. "K".

W odwołaniu od tej decyzji podatnicy zakwestionowali stanowisko organu I instancji w kwestii nieuznania za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu używania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Podnieśli mianowicie, że wydatki te zostały poniesione i udokumentowane w sposób pozwalający na ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, gdyż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą rozliczenia tego rodzaju wydatków jest wyłącznie ewidencja przebiegu pojazdów, którą wspólnicy prowadzili. Powoływanie się w tym zakresie przez Urząd Skarbowy na postanowienia aktów niższej rangi - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1992 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - nie jest prawidłowe, co w szczególności dotyczy objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które nie mają charakteru normatywnego. Tak więc, jedynym ustawowym wymogiem prawidłowego księgowania tego rodzaju kosztów jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu według wzoru określonego w wytycznych Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 1993 r. /Dz.Urz. MF nr 10 poz. 44/ z wykorzystaniem dowodów poszczególnych zdarzeń, jakimi są również delegacje służbowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty