09.02.2000

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2000 r., sygn. II SA/Gd 588/98

Podwyższenie poziomu działki o kilkadziesiąt centymetrów oraz ułożenie tam kostki w celu urządzenia placu dojazdowego lub parkingowego należy do robót budowlanych wymagających zgodnie z art. 28 ust. 1 prawa budowlanego pozwolenia na budowę.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Janusza G. oraz Alicji i Jerzego L. na decyzję wojewody G. z dnia 9 marca 1998 r. (...) w przedmiocie nakazania rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargi.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 5 listopada 1997 r. (...) Prezydent Miasta St. G. umorzył postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia ziemi z działki nr 377/5 przy ul. AK w St. G., powołując się na przepisy art. 105 par. 1 i art. 104 Kpa oraz porozumienie między Kierownikiem Urzędu Rejonowego w St. G. i Radą Miejską w St. G. stwierdzając, że postępowanie w sprawie stało się bezprzedmiotowe. Z uzasadnienia decyzji wynika, że Dorota P. zwróciła się o spowodowanie usunięcia nieprawidłowości na drodze przylegającej do jej nieruchomości, polegających na podwyższeniu drogi o około 70 cm., co powoduje zniszczenie ogrodzenia, uniemożliwia jego konserwację i wymianę oraz uniemożliwia korzystanie z drogi. W toku postępowania administracyjnego ustalono, że istotnie Jerzy L. i Janusz G., użytkownicy wieczyści nieruchomości przylegających do działki nr 377/5 dokonali podwyższenia tej działki, przez rozplantowanie złożonej tam ziemi. Na zachodniej części działki urządzili ponadto plac dojazdowy, wykładając go kostką W czerwcu 1997 r. Janusz G. wykonał na granicy z działką 480 i 154/92 murek oporowy o długości ok. 10 m i szerokości 10-12 cm. Działka nr 377/5 stanowiła własność Gminy Miejskiej St. G. Zdaniem orzekającego w sprawie organu administracji, przez rozplantowanie ziemi, urządzenie placu dojazdowego i budowę ogrodzenia doszło do naruszenia praw Doroty P. oraz Gminy Miejskiej St. G. i z tego tytułu mogą oni wystąpić do sądu powszechnego o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń. Również budowa ogrodzenia między działką 377/5 i 154/92 nie wymagała pozwolenia na budowę i związany z nią spór powinien być rozstrzygnięty w drodze postępowania cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty