05.09.2000 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 września 2000 r., sygn. SA/Bk 445/00

Jeżeli ojciec w ramach pomocy rodzinnej faktycznie prowadzi firmę zarejestrowaną na córkę, to ona sama, jako właścicielka firmy i podatniczka VAT, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe VAT swojej firmy. Brak jest podstaw prawnych do obciążenia ojca odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe VAT firmy jego córki, nawet wówczas, gdy dysponuje on pieczęcią zakładu z imieniem i nazwiskiem córki i podpisuje się na dokumentach jej nazwiskiem zamiast swoim. Rodzi to tylko jego odpowiedzialność karną, przy czym wynik postępowania karnego, nie ma żadnego znaczenia w aspekcie prawa podatkowego. Ponadto okoliczność, że ojciec nadużył zaufania córki, może skutkować ewentualnie, jego odpowiedzialność wobec niej wyłącznie na drodze postępowania cywilnego.

UZASADNIENIE

Podatniczka zarejestrowała działalność gospodarczą dnia 25 września 1995 r. w zakresie produkcji i sprzedaży mebli tapicerskich. Prowadzenie firmy powierzyła ojcu, sama zaś studiowała i zamieszkiwała w innym mieście.

W toku kontroli skarbowej przeprowadzonej w firmie za 1996 r., wykryto szereg nieprawidłowości, tj. nieewidencjonowanie części przychodów ze sprzedaży mebli /analizowano na tę okoliczność odpowiednie rachunki/ oraz brak części dokumentów na zakup materiału do produkcji.

Zeznający w sprawie ojciec podatniczki wyjaśnił, że w 1996 r. w imieniu i na rzecz córki prowadził zakład meblarski i zajmował się całokształtem działalności. Niektóre rachunki były wystawione i podpisywane przez pracownika firmy. Odnośnie niezaewidencjonowanych rachunków stwierdził, iż tego nie dopełnił, gdyż meble, których one dotyczyły, zostały zwrócone do zakładu wskutek ich uszkodzenia w transporcie. Odbiorcami mebli byli klienci z Rosji. Odnośnie braku kolejności w numeracji wystawionych rachunków, ojciec podatniczki wyjaśnił, iż w czasie ich wystawiania nie miał dostępu do dokumentacji firmy i wpisał numery dowolne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne