Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2000 r., sygn. SA/Bk 657/99
Od rygoru art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ nie można odstąpić w żadnym przypadku - chyba, że samowola budowlana nie będzie dostrzeżona przez okres pięciu lat /art. 49/, lub gdy z mocy art. 103 ust. 2 stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 38 poz. 229 ze zm./ co wyklucza stosowanie art. 48 nowego Prawa budowlanego.
Żadne względy społeczno-ekonomiczne nie mogą przy jednoznacznej redakcji przepisu powodować odstąpienia od wydania nakazu rozbiórki.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu (...) sprawy ze skargi Henryka Sz. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia 27 kwietnia 1999 r. (...) w przedmiocie nakazania rozbiórki - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją (...) z dnia 3 lutego 1999 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. na podstawie art. 48 ustawy - Prawo budowlane nakazał Henrykowi Sz. dokonanie rozbiórki wykonanej rozbudowy budynku mieszkalnego na działce Nr 826 w B. przy ul. Z. 72.
Ustalono, że wyżej wymieniony rozpoczął budowę murowanej dobudowy piętrowej z podpiwniczeniem bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę. Wprawdzie wszczął starania o wydanie takowego pozwolenia, ale faktycznie roboty budowlane zostały rozpoczęte przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę /decyzja organu I instancji została w wyniku rozpatrzenia odwołania uchylona, a postępowanie w przedmiocie pozwolenia na budowę umorzone/. Skoro stwierdzono samowolę budowlaną to, jak wskazano w uzasadnieniu, należało orzec nakaz rozbiórki samowolnie wykonanego obiektu budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty