Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 1999 r., sygn. I SA/Po 1503/98
Postępowanie administracyjne, a więc także postępowanie celne winno bowiem zmierzać do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, w oparciu o który wydawane jest następnie rozstrzygnięcie /decyzja/.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu przy udziale Prokuratury Apelacyjnej w Po. - Henryki Gzowskiej - Prokuratora Prokuratury okręgowej w P. sprawy ze skargi Jana S. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 27 maja 1998 r. (...) w przedmiocie: wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Celnego w Rz. decyzją z dnia 22 czerwca 1995 r. zawartą w Jednolitym Dokumencie Administracyjnym SAD (...) wymierzył Janowi S. cło od sprowadzonych z Belgii tkanin obiciowych w kwocie 5.632,00 zł. Wartość towaru przyjęto z faktur przedłożonych do odprawy celnej /126.900 franków belgijskich/.
Postanowieniem z dnia 13 czerwca 1997 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Rz. na podstawie art. 147, art. 149 par. 1 i 2 i art. 150 par. 1 w związku z art. 145 par. 1 pkt 5 Kpa wznowił postępowanie celne zakończone decyzją zawartą w ww. JDA SAD, ponieważ wyszły na jaw nowe okoliczności, które nie były znane organowi celnemu w chwili wydania decyzji. Wartość wykazana we wniosku o wszczęcie postępowania celnego nie była kwotą, którą strona rzeczywiście zapłaciła za importowany towar kontrahentowi zagranicznemu. Została ona przez stronę zaniżona, co wynika z akt sprawy nadesłanych przez belgijskie służby celne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty