Wyrok NSA z dnia 11 lutego 1999 r., sygn. II SA/Łd 2536/98
Skarga Rady Miejskiej, po uchyleniu przez Sąd Najwyższy postanowienia o jej odrzuceniu, jako dopuszczalna podlega rozpoznaniu merytorycznemu, gdyż Sąd Najwyższy, uchylając wspomniane postanowienie, zapoczątkował nową linię orzecznictwa w sprawie z rewizji nadzwyczajnej, odstępując od stanowiska wyrażonego w tezie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 1995r. /III ARN 22/95 - OSN 1995 nr 24 poz. 297/, wykluczającej stwierdzenie rażącego naruszenia prawa w przypadku możliwości wyrażenia na tle tych samych przepisów poglądów rozbieżnych.
oddala skargę Rady Miejskiej w T. M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody P. w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie wyboru Prezydenta Miasta T.M.
UZASADNIENIE
Do Wojewody P. zwrócił się dnia 30 czerwca 1997 r. radny Rady Miejskiej w T.M. Tomasz K., występujący w imieniu grupy 13 radnych tej Rady, z wnioskiem o podjęcie czynności nadzorczych i stwierdzenie prawidłowości wyboru Prezydenta Miasta T.M. na sesji Rady Miejskiej w dniu 25 czerwca 1997 r. W piśmie wskazano na to, że w tajnym głosowaniu na 15 kartach wyborczych zostały umieszczone, jak to określono, "identyfikatory osobiste". Grupa radnych uznała, że została w ten sposób naruszona tajność głosowania. Do pisma załączono kopię oświadczenia z dnia 25 czerwca 1997 r. złożonego w tej sprawie i podpisanego przez 13 radnych. W dniu 4 lipca 1997 r. przeprowadzono na miejscu kontrola dokumentacji uchwały Rady Miejskiej w T.M. z dnia 25 czerwca 1997 r. w sprawie wyboru Prezydenta Miasta T.M. W notatce służbowej z kontroli stwierdzono, że protokół Komisji Skrutacyjnej nie został podpisany przez jednego z jej członków /radnego Tomasz K./, a radny R. G. na protokole zaznaczył, że odmawia jego podpisania ze względu na naruszenie tajności głosowania. Karty do głosowania w liczbie 16 zawierały oznaczenia składające się z litery, myślnika 1 liczby /np. A-3; B-10; E-3/. W notatce zawierającej wynik kontroli stwierdzono, że tylko 4 karty oddane na kandydata wybranego na Prezydenta Miasta nie zawierały takich oznaczeń. W notatce wskazano też na to, że zgodnie z oświadczeniem Przewodniczącego Rady Miejskiej przypadki oznaczania kart do głosowania miały miejsce również w przeszłości i nie powodowało. to żadnych protestów. Wojewoda P. rozstrzygnięciem nadzorczym (...) z dnia 21 lipca 1997 r., wydanym na podstawie art. 91 ust. 1-3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./ stwierdził nieważność uchwały Nr 388/97 Rady Miejskiej w T.M. z dnia 25 czerwca 1997 r. w sprawie wyboru Prezydenta Miasta T.M.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty