Wyrok NSA z dnia 23 listopada 1999 r., sygn. II SA/Kr 1191/99
Przepis art. 145 par. 1 pkt 4 Kpa należy odnosić również do organizacji społecznych, mogących się ubiegać o status podmiotów na prawach strony, które zostały pozbawione możliwości uczestniczenia w postępowaniu przez to, że zignorowano ich wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i nie wydano żadnego postanowienia w sprawie tego dopuszczenia.
Inna interpretacja art. 145 par. 1 pkt 4 Kpa godziłaby w istotę instytucji podmiotów na prawach strony, które mają prawo do otrzymania zaskarżalnego postanowienia w sprawie ich dopuszczenia do udziału w postępowaniu, byłaby sprzeczna z zasadą ochrony interesu społecznego i całkowicie uniemożliwiałaby organizacji społecznej obronę i argumentację.
Naczelny Sąd Administracyjny przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w K. Magdaleny G.-K. po rozpoznaniu sprawy ze skargi Komitetu Ochrony Sikornika na decyzję Wojewody M. z dnia 19 maja 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia 25 czerwca 1998 r. (...) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę:
I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia 20 stycznia 1999 r. (...),
II. uchyla decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia 25 czerwca 1998 r. (...), (...).
UZASADNIENIE
W dniu 14 kwietnia 1998 r. Stanisław K., zamieszkały w K., ul. F. N. 14/36 skierował do Urzędu Miasta K. wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu mieszkalnego - jednorodzinnego, na działce Nr 496/1, obr. 11, położonej przy ul. F. w K.
Do wniosku została załączona m. in. decyzja Prezydenta Miasta K. z dnia 12 listopada 1997 r., ustalająca dla ww. działki warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji p.n. "dom mieszkalny z infrastrukturą techniczną". Z decyzji tej wynika, że inwestycja jest zgodna z Miejscowym Planem Ogólnym Zagospodarowania Przestrzennego Miasta K. uchwalonym przez Radę Miasta K. w dniu 16 listopada 1994 r. Należy zauważyć, że uchwała ta nie wprowadziła nowego planu, ale zmieniła obowiązującą poprzednio uchwałę z dnia 25 kwietnia 1988 r. Pierwotna wersja tego planu przeznaczała teren, na którym leży działka Nr 496/1 pod zieleń publiczną w strefie ochrony krajobrazu (...). Uchwałą z dnia 30 kwietnia 1993 r. wprowadzono dla tego terenu symbol M-4 oznaczający jego przeznaczenie pod budownictwo jednorodzinne. Jednakże na skutek skarg Wojewody K. i Komitetu Ochrony Sikornika, Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 22 listopada 1994 r. /SA/Kr 1441/94/ stwierdził niezgodność tego zapisu z prawem. Kolejna zmiana planu, na którą powołano się w decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, a która nastąpiła po wydaniu cyt. wyroku NSA, pozostawiła przeznaczenie terenu działki pod budownictwo jednorodzinne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty