Wyrok NSA z dnia 12 listopada 1998 r., sygn. II SA/Wr 1516/98
Przepisów dotyczących nadzoru nad działalnością komunalną, zawartych w rozdziale 10 ustawy o samorządzie terytorialnym, nie stosuje się do decyzji indywidualnych w sprawach z zakresu administracji publicznej, wydawanych przez organy gmin, ich związków lub samorządowe kolegia odwoławcze /art. 102 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym - Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./.
Uchwała zarządu gminy, która rozstrzyga o indywidualnej sprawie administracyjnej, nie jest osobną prawną formą działania administracji publicznej, odrębną od innych prawnych form jej działania, lecz stanowi akt administracyjny indywidualny, ma wszystkie jego cechy szczególne. Uchwała taka, podjęta w zakresie spraw, o których stanowi w art. 1 par. 1 pkt 1 Kpa, jest decyzją administracyjną i poddana jest temu samemu reżimowi proceduralnemu co decyzje organów jednoosobowych.
uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów.
UZASADNIENIE
Uchwałą z 8 maja 1998 r. nr 134/98 Zarząd Miasta W., na podstawie przepisu art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./, odmówił uznania i realizacji wniosku wniesionego przez Polski Związek Działkowców, z siedzibą w Warszawie, wynikającego z treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych /Dz.U. nr 99 poz. 486/, dotyczącego ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntów położonych w W. przy ul. A. i ul. B., na których znajdują się ogrody działkowe B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty