11.08.1998 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 1998 r., sygn. I SA/Wr 792/96

W warunkach gospodarki rynkowej wiele podmiotów gospodarczych boryka się z trudnościami niejednokrotnie nieusuwalnymi, które w konsekwencji prowadzą do upadłości.

W takiej zaś ogólnie panującej sytuacji nie może być podstawą wniosku o umorzenie zaległości podatkowych jedynie stwierdzenie, że strona pozostaje w trudnych warunkach finansowych, spowodowanych niską dochodowością prowadzonej działalności.

UZASADNIENIE

Elżbieta B. wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Izby Skarbowej z dnia 26 marca 1996 r. utrzymującą w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 26 stycznia 1996 r., którą odmówiono podatniczce umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za wrzesień, październik i listopad 1995 r. w łącznej kwocie 2.488 złotych. W toku postępowania podatkowego ustalono, że Elżbieta B. prowadząca działalność gospodarczą od 1993 r. była zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. W dniu 8 września 1995 r. doszło do przekroczenia kwoty określonej w art. 14 ust. 3 ustawy a w konsekwencji do utraty zwolnienia. Jednakże Elżbieta B. dopiero w dniu 29 grudnia 1995 r. złożyła deklarację podatkową za wskazany okres, ze wskazaniem podatku należnego na kwotę 2.488 złotych. Nie istnieją podstawy do umorzenia zaległości w tej kwocie, gdyż Elżbieta B. nadal prowadzi działalność gospodarczą; samo osiąganie niskich dochodów nie uzasadnia żądania umorzenia podatku. W podobnej sytuacji znajduje się wielu podatników, wobec czego zasady równości stron i powszechności opodatkowania nie pozwalają na szczególne potraktowanie podatniczki. Nie ma wpływu na rozstrzygnięcie i ten fakt, że Elżbieta B. spłaca pożyczkę udzieloną jej w 1993 r. przez Rejonowy Urząd Pracy. Przysługuje jej bowiem prawo ubiegania się o umorzenie części pożyczki po spłaceniu 50 proc. Jako materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia powołały organy podatkowe przepis art. 31 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /t.j. Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty