Wyrok NSA z dnia 14 października 1998 r., sygn. II SA 1093/98
Ustalenia w przedmiocie istnienia czy nieistnienia określonego prawa lub stosunku prawnego należą do właściwości sądów powszechnych /art. 189 Kpc/.
Organy administracji dokonują zaś rejestracji na podstawie dokumentów potwierdzających niesporne stany w sferze stosunków własnościowych. Nie mogą natomiast ani kreować ani korygować tych stosunków.
W tej sytuacji, gdy wnioskodawca nie przedstawi bezspornych dowodów własności pojazdu i jego podstawowych elementów, obowiązane są odmówić zarejestrowania zgłoszonego pojazdu.
UZASADNIENIE
Wojewoda decyzją z 29 czerwca 1998 r. utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Gminy W. z dnia 12 maja 1998 r., którą odmówiono Ryszardowi W. zarejestrowania samochodu ciężarowego marki Kamaz.
W uzasadnieniu Wojewoda stwierdził, że Ryszard W. nabył przedmiotowy samochód w dniu 19 marca 1998 r., a 14 kwietnia 1998 r. wystąpił o jego zarejestrowanie. Do swojego wniosku dołączył umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz książkę pojazdu, a także inne dodatkowe dokumenty, z których wynika, że jeden z poprzednich właścicieli w czasie remontu kapitalnego samochodu dokonał w nim wymiany silnika. Organ I instancji odmówił zarejestrowania zgłoszonego samochodu, gdyż jego numery identyfikacyjne podane w dokumencie własności były niezgodne z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Decyzja ta jest prawidłowa. Ujawnione rozbieżności w dokumentach przedstawionych do rejestracji nie mogą być bowiem usunięte tylko na podstawie zapisu w książce pojazdu. Sam fakt wymiany głównych zespołów nie jest zresztą kwestionowany i nie stanowił podstawy odmowy zarejestrowania przedmiotowego samochodu. Uczyniono to natomiast ze względu na brak dowodów własności powyższych części oraz kopii dowodów rejestracyjnych, jeżeli zespoły te pochodziły z pojazdów już rejestrowanych, a zatem z uwagi na niespełnienie wymogów przewidzianych w par. 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 14 kwietnia 1993 r. w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów, w brzmieniu po zmianie tego przepisu dokonanej w dniu 10 października 1997 r. Dodać również należy, iż dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę muszą zawierać dane rzetelne, autentyczne i zgodne ze stanem faktycznym. Dowód rejestracyjny omawianego pojazdu bezspornie wymogu tego nie spełnia. Nie może być zatem uznany za dokument, o którym mowa w art. 12 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty